Szolgáltatások

Áramkör és prototípus fejlesztés
Egy elképzelés, jó ötlet, vagy terv, ne csak egy megfoghatatlan gondolat legyen. Ezeknek akkor van igazán értelmük, ha meg is valósulnak. Ha a
Kis szériás gyártás
Saját fejlesztésű termékből lehetőség van a prototípusok előállításán túl kis szériás sorozatgyártásra is. Amennyiben a prototípuson túl több darabra
Firmware fejlesztés
Az egyedi fejlesztés, tervezés része szokott általában lenni az adott hardvert működtető programkód megírása is abban az esetben, ha a projektben

Tervezés és gyártás képekben

A weboldalra sajnos nem minden munkám kerül fel részletes leírással. Ennek több oka is van. Egyrészt bizonyos fejlesztések esetében ezt nem tehetem, mert vagy titoktartás köt, vagy a megrendelő erre nem adott engedélyt. Sajnos az ilyen nem publikus munkáim között pedig egész komoly és komplex fejlesztések is megtalálhatóak. Másfelől vannak olyan gyártási, vagy nagyon egyszerű tervezési munkák, melyek mellé túl sok kommentárt nem igazán lehet írni, leginkább csak a végeredmény látványa lehet érdekes. Ezen munkákról külön beszámolót készíteni részletes leírással sajnos nem igazán lehet, az gyakorlatilag csak felesleges tartalomgenerálás lenne.

A fenti okok miatt hoztam létre ezt a bejegyzést, melybe összegyűjtöttem néhány fotót, ami az ilyen munkákhoz kapcsolódik és érdemesnek találom arra, hogy közzétegyem őket. A képek között megtalálhatóak egyéb fejlesztési fázisfotók, gyártási próbálkozások, technikailag érdekes megoldások, prototípus és sorozatgyártásaim végeredményei. Az itt megtalálható összes fénykép saját munkáról készült, melyeket nagyrészt én magam is terveztem. Előfordulhat, hogy egyes képekről érzékeny adatok ki lettek szerkesztve.

A lista fentről lefelé haladva időrendben visszafelé van rendezve.

Programozható (vadetető) időzítő modul 4

Egyedileg épített szóróegység vezérléséhez, illetve egy már meglévő etetőben tönkrement vezérlőelektronika kiváltására alkalmas az alább bemutatásra kerülő időzítő modul. Az első példány 2012. év januárjában készült egy egyedi megrendelés alapján. A kezdetleges vezérlő az elmúlt évek során több hardveres és szoftveres fejlesztésen esett át, míg végül elérte a jelenlegi állapotot. A fejlesztéseket egyrészt a műszaki paraméterek folyamatos javítása, másrészt a felhasználók visszajelzései, újabb igényei inspirálták.

A modul kialakításának köszönhetően a legtöbb, már meglévő vadetető szóróegységbe beépíthető, illetve ezen túlmenően más célra is felhasználható, ahol naponta szükséges azonos időpontokban elindítani, működtetni valamit. Ilyenek lehetnek például az automatizálható itatók, etetők, öntözőrendszerek, adagoló szerkezetek.

Kollineár antenna készítése 868MHz frekvenciára

A következőkben egy kollineáris antenna készítését és behangolását fogom bemutatni 868MHz frekvenciára. Ez a korábbi, monopólus antennához képest szintén egy alacsony költségvetésű megoldás, ami szinte tényleg pár száz forintos befektetéssel megvalósítható néhány egyszerű hozzávaló felhasználásával. A monopólus antennához képes ennek már némileg bonyolultabb az elméleti háttere, ugyanakkor kis odafigyeléssel a gyakorlati kivitelezése kevésbé nehezebb.

Építésnél szintén a műhelyben fellelhető anyagokra hagyatkoztam. Kültéren sajnos jelen formájában nem igazán állna helyt, hiszen mérete és felépítése miatt eléggé sérülékeny. Ennél az antennánál a kedvező tulajdonságai miatt viszont már elgondolkodtam a burkolatba építésről, bár megfelelő anyagok hiányában ezt a kísérlet után végül nem tettem meg.

Intervallum időzítő

A komplett programozható ütemadó formátumában is elérhető időzítő megoldásom egyedi igények szerint kialakított változatát építettem meg. A vezérlést időalapú adagolás megvalósítására használták fel egy gyártóüzemben. Az ipari környezethez igazodva a készülékházat, illetve a bekötési pontokat, kezelőszerveket olyan módon volt szükséges kialakítani, hogy a környezetben lévő savas hatású pára ne károsítsa az elektronikai modult, érintkező kontaktusokat.

Az eredeti verzióval ellentétben ebben az esetben 230VAC bemenet mellett 24VDC vezérelt kimenetre volt szükség, mely aktív fázisban egy mágnesszelepet működtet. Ezen okból, illetve a vízhatlan beállítógombok beépíthetősége és kábelbekötések miatt nagyobb készülékházat volt indokolt alkalmaznom. Mivel azonos gyártótól választottam ki az új készülékházat, így az eredeti dobozba tervezett időzítő panel rögzítése illeszkedett az új dobozba.

Monopólus antenna készítése 868MHz-re

A legegyszerűbb és egyben a legegyszerűbb antenna konstrukció. Kialakítása egy darab egyenes rúd, vagy vezeték, mely a földhöz képest merőelegesen áll. Az antenna fontos része a megfelelő méretű földelő felület is, így az egyenesen álló rész mellett ennek a kialakítására is figyelmet kell fordítani. Kíváncsi voltam, hogy mit lehet kihozni egy ilyen nagyon egyszerű felépítésű antennából, így építettem egyet és megmértem a jellemzőit.

Minimális költségráfordítást igényel az elkészítése és a legegyszerűbb anyagokból felépíthető. Mivel a cél leginkább csak az antenna kipróbálása volt, így a műhelyben fellelhető alkatrészekre hagyatkoztam. Ennek a konstrukciónak így, ebben a formában különösebb felhasználási célja nem lesz. Természetesen, kicsit profibb kivitelezés esetén, esetleg valamilyen burkolattal ellátva valószínűleg megállná a helyét, akár kültérre telepítve is.

Kamion raktér riasztó modul

Szállítmányozással foglalkozó cég részére került kifejlesztésre az alább ismertetésre kerülő egység. A modul fő feladata pótkocsik rakterének biztosítása, emellett hőmérséklet monitorozási funkciókat is lehetővé tesz a hozzá kapcsolt fedélzeti számítógép számára.

Azokra a pótkocsikra, melyekre ez az egység beépítésre kerül saját tápellátással rendelkeznek, hogy rendszereik akkor is működőképesek maradjanak, miután lekapcsolták a vontatóról. A tápellátás járműtől függően lehet 12V, vagy 24V. A modulra épített feszültségkonverter ennek megfelelően képes mindkét feszültségről működni.

Pragotron quartz óravezérlő modul v2

Továbbfejlesztett funkciók és a korábbi modell korlátainak kiküszöbölése. Ezen okok miatt jött létre ez a második verzió. Felhasználói visszajelzések alapján úgy döntöttem, hogy jelentős átalakításokat végzek a korábbi konstrukción, ami már egy szélesebb körű felhasználást tesz lehetővé a korábbi modellhez képest, melyek azért voltak korlátai. Ide tartozott többek között a limitált tápfeszültség, mely 6-12V közé korlátozódott, így sok 24V órához nem volt alkalmazható.

A legtöbb óramechanika képes feszültségmentes állapotban is stabil helyzetben maradni, így felesleges az óramű tekercseinek állandó feszültség alatt tartása, ami jelentősen növeli a fogyasztást. Mivel a modul minimális energiaigénye mellett az óramű tekercsein már nem folyik áram állandóan, így ez a verzió már akkumulátoros felhasználásra is sokkal inkább alkalmas. Ezen szempontok alapján készült el ez az újabb óravezérlő modul.

Pragotron quartz óravezérlő modul

Valamikor régen készítettem már egy ilyen feladatra alkalmas vezérlőelektronikát, de annak a nyomtatott áramköri paneljét még csak házi körülmények között gyártottam. A konstrukció alapvetően jó volt. Egy mikrokontroller, egy kis tápegység regulátor és a megfelelő kimenet analóg módon történő kialakítása biztosította a stabil működését. Eredetileg megrendelésre terveztem, majd később további igényekre való tekintettel készítettem még belőle néhány darabot. Bár nem túl sűrűn és csak 1-2 darabos mennyiségben, de a mai napig kapok megkeresést ilyen vezérlőelektronika gyártására. Mostanában viszont már csak nagyon ritka esetben pakolom ki a felszerelést panelek házi gyártásához és időm se sok van erre, így egy nemrégiben történt megkeresés alkalmával olyan darabszámú megrendelés történt, minek okán anyagi veszteség nélkül sikerült előállítani egy kisebb mennyiséget ebből a modulból.

Természetesen az áramkör lényege változatlan maradt, viszont a magasabb színvonalú gyártástechnológia alkalmazása lehetővé tett pár olyan optimalizálási megoldást, ami miatt célszerű volt a teljes paneltervet átalakítani. Ez leginkább abból állt, hogy THT helyett felületszerelt alkatrészek alkalmazásával hatékonyabbá lett téve a sorozatgyártás.

LED lámpa modul fejlesztés

Felkérést kaptam egy design lámpa elektronikai moduljának tervezésére és prototípusának elkészítésére. A kor követelményeinek megfelelően természetesen LED alapú fényforrásról van szó. Korábban foglalkoztam már LED lámpákkal, ám a beépíteni kívánt extra funkcióknak köszönhetően most ez egy kicsit több, mint egy sima fényforrás. Érintés nélkül történő ki/be kapcsolás és vezérelhető fényerő szerepelt az igények között.

A lámpamodul tervezésénél figyelembe kellett vennem a beépítési körülményeket, hiszen a megkeresés idején már volt egyértelmű koncepció a teljes lámpa kialakítását illetően, valamint mintaként gyártott mechanikai elemek is. Ezek a feltételek behatárolták a modul alakját, maximális kiterjedését, valamint a ráépített alkatrészek nagyjából történő elrendezését.

Műszaki oldalról, csak néhány működési paraméter volt adott, a megvalósítás módját és az ehhez szükséges alkatrészeket magam válogathattam össze. A vezérlést mikrovezérlővel valósítottam meg a vezérléshez szükséges szenzor kommunikációs módja miatt. Ezzel nagyban egyszerűsödött a hardveres felépítés, valamint sokkal nagyobb rugalmasságot adott a szoftveres alapon történő megvalósítás, hiszen nagyon jól paraméterezhetőek így az egyes funkciók, valamint későbbi módosításra is egyszerűbb megoldás kínálkozik.

Oldalak